آینده روشن صنعت دارو در ایران به قلم نهاله نراقی

 

آینده صنعت دارو در ایران روشن است. اگرچه اقتصاد ایران سال‌های سختی را سپری می کند اما در همین شرایط دشوارهم این صنعت توانسته سال 1402 را با شرایطی بهتر در بسیاری از شاخص‌ها، پشت سر بگذارد.

موانع و نوسانات اقتصادی و مشکلات زیرساختی که به ویژه در تامین نقدینگی مورد نیاز بخش تولید وجود دارد، صنعت دارو را نیز مثل تمامی بخش‌های اقتصاد کشور با چالش های زیادی مواجه کرده به طوری که گاه و بیگاه مردم با کمبود مقطعی برخی اقلام دارویی دچارمشکل می‌شوند اما به هر حال فعالان صنعت دارو در ایران توانسته‌اند، نیاز دارویی کشور را به خوبی تامین کنند و برآیند مثبتی از فعالیت صنعت داروسازی در سال 1402 رقم بزنند.

با همه فراز و نشیب‌ها و دشواری‌ها در حوزه دارو، در سالی که گذشت شاهد ورود حدود 16 قلم داروی جدید به سبد دارویی کشور بودیم که 12 قلم آن‌ها دانش‌بنیان هستند.

 تولید و عرضه داروها و محصولات بیوتک جدید به بازار دارویی کشور در کنار آمار رشد 11 درصدی صنعت دارو در سال 1402 که از سوی سازمان غذا و دارو اعلام شده، نشان دهنده روند پویا و رو به رشد صنعت داروسازی کشور است که آینده روشن این صنعت را نوید می دهد.

تردیدی نیست که در صورت بهبود فضای اقتصادی کشور و حمایت‌های مناسبتر دولت از تولید داخلی خصوصا فعالان بخش خصوصی با برنامه ریزی هدفمند و پرهیز از  نگاه‌های مقطعی و تصمیمات شتاب زده و آسیب زا و همچنین تسهیل صادرات دارو می توان بسیار امیدوار بود که صنعتی که در شرایط دشوار و پرتلاطم اقتصادی عملکرد مثبت و روند رو به رشدی را طی کرده با شتاب بسیار چشمگیری در مسیر توفیقات بیشتر حرکت خواهد کرد.

نهاله نراقی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *